Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji dostępnych w polityce prywatności

Potrzebny hosting?

Pojawiła się nowa usługa w ofercie serwisu ŚwiatDomen24.pl

Aktualnie świadczymy już usługi hostingu serwisów www oraz poczty elektronicznej dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta.

Baza wiedzy

DNS

DNS (ang. Domain Name Server) to serwer nazw domenowych. Można go porównać do książki telefonicznej Internetu, gdzie abonenci to nazwy domenowe natomiast numery telefonów to adresy IP urządzeń. Oprócz informacji o adresach IP przypisanych do nazw domenowych, serwery DNS przechowują również między innymi informacje o lokalizacji serwerów nazw dla danej domeny czy lokalizacji serwerów pocztowych.

Zastosowanie mechanizmu DNS można prześledzić na przykładzie. Załóżmy, że użytkownik chce otworzyć stronę "www.swiatdomen24.pl" w przeglądarce internetowej. W dużym uproszczeniu komunikacja mogłaby wyglądać następująco:

  1. Do przeglądarki zostaje wpisany adres strony "www.swiatdomen24.pl"
  2. Przeglądarka internetowa wysyła komunikat do najbliższego serwera DNS dostawcy Internetu (62.233.233.233), którego adres musi być skonfigurowany na komputerze użytkownika: Czy znasz adres IP serwera "www.swiatdomen24.pl"?
  3. Serwer DNS dostawcy Internetu, nie zna adresu, zatem wysyła komunikat do głównego serwera DNS, którego adres jest skonfigurowany (192.203.230.10) na serwerze DNS dostawcy Internetu: Czy znasz adres IP serwera "www.swiatdomen24.pl"?
  4. Główny serwer DNS nie zna adresu, ale analizując jego budowę odpowiada: Nie znam całego adresu, ale dla domeny "pl" serwerami są serwery NASK (156.154.100.15).
  5. Serwer DNS dostawcy Internetu odpytuje zatem serwery domeny "pl" NASK: Czy znasz adres IP serwera "www.swiatdomen24.pl"?
  6. Serwer domeny "pl" NASK nie zna adresu, ale analizując jego budowę odpowiada: Nie znam całego adresu, ale dla domeny "swiatdomen24.pl" serwerami są serwery portalu ŚD24 (77.79.225.182).
  7. Serwer DNS dostawcy Internetu odpytuje zatem serwery domeny "swiatdomen24.pl" portalu ŚD24: Czy znasz adres IP serwera "www.swiatdomen24.pl"?
  8. Serwer domeny "swiatdomen24.pl" zna adres, ponieważ posiada jego konfigurację, zatem odpowiada do serwera dostawcy Internetu: Znam adres, 46.229.151.75.
  9. Serwer dostawcy internetu odpowiada przeglądarce: Adres IP serwera "www.swiatdomen24.pl" to 46.229.151.75
  10. Przeglądarka posiada już adres IP strony i może ją załadować.

Jak widać z powyższego przykładu, nazwa domenowa jest "rozbierana" na części i odpytywanie rozpoczyna się od końca. Serwery DNS szukają rekursywnie na jakich serwerach znajdują się informacje o konfiguracjach domeny.

Domeny

A właściwie, co to jest domena internetowa?

Domena w ogólnym pojęciu to przestrzeń, w której coś istnieje, coś się dzieje lub ma jakąś własność. W przypadku pojęcia domeny internetowej jest podobnie. Aby to dobrze zrozumieć posłużymy się przykładem adresu internetowego "www.swiatdomen24.pl". Adres internetowy składa się z nazwy urządzenia, w tym przypadku to "www" oraz jego domeny - u nas "swiatdomen24.pl". Domena "swiatdomen24.pl" jest domeną drugiego poziomu, ponieważ jak widzimy również składa się z części. Ostatnią częścią adresu jest "pl", która jest domeną najwyższego poziomu, tzw TLD (ang. Top Level Domain).

W naszym przykładzie "pl" grupuje adresy internetowe mające wspólne pochodzenie - kraj, natomiast "swiatdomen24.pl" grupuje adresy należące do jednej organizacji (firmy). Do tej samej domeny należą np. również adresy naszych serwerów "dns1.swiatdomen24.pl", "dns2.swiatdomen24.pl" oraz "dns3.swiatdomen24.pl".

Każde urządzenie działające w sieci (np. w sieci Internet) musi posiadać swój logiczny adres, dzięki któremu będzie możliwa komunikacja, a urządzenie będzie jednoznacznie identyfikowalne. Obecnie standardem adresów są adresy IPv4 oraz IPv6. O ile to wystarczy aby urządzenia w sieci sprawnie komunikowały się między sobą, o tyle posiadają niezbyt wygodną do zapamiętania dla ludzi formę np. 46.229.151.78 (IPv4) lub 2001:1a68:0000:0011:0000:0000:0000:0006 (IPv6). W związku z tym nazwy domenowe zostały wprowadzone po to, aby ułatwić ludziom zapamiętywanie i posługiwanie się adresami internetowymi, które w sposób tekstowy etykietują adresy IPv4 lub IPv6. Np. nazwa serwera "www.swiatdomen24.pl" oznacza adres IPv4 46.229.151.75. Jeśli wpisujemy adres naszej ulubionej strony do przeglądarki internetowej, to przed jej wyświetleniem wpisana przez nas nazwa jest zamieniana na adres IP i dopiero wtedy następuje właściwa komunikacja z serwerem, obsługującym interesującą nas witrynę. Takie tłumaczenie nazw domenowych na adresy IP odbywa się za pomocą usług DNS (ang. Domain Name Servers)

Drugim, nie mniej istotnym, ale mającym mniejsze znaczenie dla przeciętnego użytkownika Internetu powodem używania nazw domenowych, jest techniczna możliwość rozróżniania wielu usług działających pod tym samym adresem IP, np. działa tak wiele stron internetowych.

To pytanie może zadać sobie każdy, osoba prywatna lub firma. Dzisiejszy świat Internetu dostarcza nam przecież niezliczonej ilości ofert darmowych domen, darmowych stron internetowych i darmowych skrzynek e-mail. Dlaczego ktoś chciałby płacić za coś co może dostać za darmo np. z ofertą dostawcy usług telekomunikacyjnych lub od znanych portali internetowych?

Powodów może być kilka:

  • brak związania adresu strony www z osobą, treścią strony lub prowadzonym biznesem - utrzymując swoją stronę pod nazwą domenową otrzymaną od osoby trzeciej nie mamy pełnego wpływu na jej nazwę, a co za tym idzie taka strona zaczyna tonąć w gąszczu stron mających tę samą końcówkę. Adres nie jest wyróżniający, nie wygląda profesjonalnie dla potencjalnych partnerów firmy,
  • brak gwarancji działania darmowej domeny - to czy domena jest poprawnie skonfigurowana i działa zależy od osób trzecich, nie mamy wpływu nawet na to czy zostanie ona odnowiona, w związku z czym istnieje ryzyko, że nasza strona prywatna lub firmowa z dnia na dzień może przestać działać,
  • skrzynki pocztowe e-mail zawierają reklamy, lub są standardowym sposobem na pozyskiwanie odbiorców reklam, gdyż większość dostawców darmowych skrzynek zastrzega sobie w regulaminach możliwość nieograniczonego spamowania do swoich klientów,
  • adresy pocztowe często umieszczone na czarnych listach - ponieważ darmowe konto może utworzyć każdy, korzystają z tego spamerzy, którzy zakładają skrzynki na jednorazowe akcje rozsyłania spamu, w związku z czym serwery trafiają na czarne listy i są blokowane. Często zastanawiamy się dlaczego poczta wysłana ze skrzynek popularnych portali nie dochodzi, lub trafia do spamu - właśnie z tego powodu. Tym bardziej, że administratorzy darmowych kont nie bardzo przejmują się tym, że ich serwery są na czarnych listach.

Dlatego też każdy, kto nie chce narażać się na problemy z funkcjonowaniem swojej strony internetowej, skrzynek pocztowych lub innych swoich usług, z których mogą korzystać jego znajomi lub klienci powinien w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią nazwę internetową - czyli domenę. Własna domena będzie jednoznacznie identyfikowała nasze usługi w sieci Internet oraz skonfigurowane odpowiednio dla niej serwery www oraz poczty elektronicznej zagwarantują bezpieczne i nieprzerwane ich działanie.

Chcesz mieć swoją stronę i skrzynki pocztowe. Wyszukałeś dostępną nazwę, kupiłeś domenę, pod Twoim adresem www ukazuje się "strona w budowie" albo w ogóle nic się nie otwiera. Na pewno czegoś jeszcze brakuje.

Po pierwsze DNS

Jest to usługa, o którą zazwyczaj zadba usługodawca, u którego kupiłeś domenę np. nasz portal ŚwiatDomen24.pl. Jeśli nie zadba - należy czym prędzej pomyśleć o zakończeniu współpracy z takim sprzedawcą domen aby zaoszczędzić sobie problemów w przyszłości. A jeśli już zadba to na pewno otrzymamy dostęp do panelu administracyjnego, w którym będzie można wskazać jakie nazwy będą związane z jakimi adresami IP serwerów np. wskażemy, że nazwa "www.twojadomena.pl" wskazuje na adres IPv4 46.229.151.75 a nazwa "poczta.twojadomena.pl" wskazuje na adres IPv4 46.229.151.77. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i znasz się na temacie, zamiast DNS-u operatora domeny możesz skonfigurować swój własny serwer i na nim dokonywać odpowiednich przypisań nazw domenowych do adresów IP. Ale skąd wziąć te IP serwerów? I tu przechodzimy do następnego kroku.

Po drugie hosting www

Hosting czyli goszczenie. Firmy hostingowe goszczą na swoich serwerach strony www klientów, dając im przestrzeń dyskową oraz odpowiednią konfigurację serwera. Wszystko po to aby umieszczona na nich fizycznie Twoja strona www mogła być widoczna w przeglądarce. Wykupując hosting www u wybranego usługodawcy (w przyszłości SwiatDomen24.pl również będzie świadczył taką usługę) otrzymamy jego adres IP. I ten właśnie adres musimy odpowiednio "obudować" nazwą domenową na serwerze DNS, jak opisane było to wcześniej. Dopiero od tego momentu coś zaczyna się dziać.A co z pocztą?

Po trzecie hosting e-mail

Analogicznie jak w przypadku stron www, należy wykupić hosting poczty wraz z odpowiednią konfiguracją takiej usługi. Do tego będzie również panel administracyjny pozwalający na sprawne zarządzanie skrzynkami pocztowymi. Często firmy hostingowe oferują usługi w pakiecie, www + poczta + bazy danych. W odróżnieniu od serwera www, oprócz samego powiązania nazwy domenowej z adresem IP, na serwerze DNS należy wskazać tzw. rekord MX czyli dać dodatkową informację, że dany serwer oprócz posiadania samego adresu IP jest również serwerem pocztowym. Tylko w ten sposób cały świat dowie się, do którego serwera w internecie ma dostarczać pocztę.

Interfejs administracyjny

Przed wykonaniem jakichkolwiek zmian w serwisie ŚwiatDomen24.pl należy upewnić się, że została poprawnie skonfigurowana domena na własnych serwerach DNS - tzn. utworzona strefa i rekordy NS.

Następnie należy zmienić tzw. delegację domeny w serwisie ŚwiatDomen24.pl. Wykonujemy to w następujący sposób:

  • Konto->Domeny->kliknąć w nazwę domeny, którą chcemy zmienić,
  • następnie menu po lewej: "Zmień delegacje"
  • dodajemy pojedynczo kolejne własne serwery DNS w okienku "Nowy serwer DNS", przy czym
    • jeśli są to serwery w tej samej domenie najpierw musimy upewnić się, że istnieją one w rejestrze, jeśli nie to najpierw je dodać poprzez menu "Nowy host", a następnie zaznaczając "Host w domenie ..." wybrać z pola rozwijanego
    • jeśli są to serwery w innej domenie, należy podać nazwę serwera zaznaczając "Host w innej domenie" - serwer w domenie pl musi być wcześniej dodany w swojej domenie

Każda z nazw będzie dodawana w ciągu kilkunastu minut do delegacji domeny. Po dodaniu własnych serwerów należy usunąć wszystkie serwery serwisu ŚwiatDomen24.pl. Na tym kończą się czynności w serwisie ŚwiatDomen24.pl.

Po wykonaniu tych czynności (zmianie delegacji) wszystkie następne operacje związane z przekierowaniami oraz konfiguracjami hostów (np. serwera www i poczty e-mail) we własnej domenie należy wykonywać na własnych serwerach DNS.

Domeny zakupione w serwisie ŚwiatDomen24.pl mają domyślnie ustawiony adres serwera www, w taki sposób aby pojawiała się "Strona w budowie". Aby zmienić ustawienie tego przekierowania, należy wykonać poniższe czynności:

  • klikamy w menu Konto->Domeny,
  • następnie klikamy w nazwę domeny, której DNS chcemy zmieniać,
  • następnie z lewej strony menu "Zarządzaj DNS".
  • domyślnie domena "twojanazwa.pl" oraz "www.twojanazwa.pl" jest powiązana z IP serwera naszego serwisu, aby to zmienić wystarczy wpisać własny adres i zatwierdzić przyciskiem "Zapisz zmiany".

Jeśli chcemy dodać kolejny serwer pod nazwą np. "www2.twojanazwa.pl" należy wpisać odpowiednie dane (nazwę, typ rekordu, adres ip) w pola poniżej przycisku "Zapisz zmiany" i zatwierdzić przyciskiem z ikoną zapisu na końcu wiersza.

Usunięcie rekordu DNS poprzez kliknięcie na ikonę kosza na śmieci w wierszu rekordu.

Oferta

"5,10,20 domen za 0 zł na rok!", "Domeny za złotówkę tylko u nas!" - ile razy spotykaliśmy się z takimi hasłami reklamowymi w Internecie i telewizji? Brzmi super, ale czy naprawdę promocje tego typu dają nam coś za darmo? Czy tak naprawdę zawsze otrzymamy tylko to za co zapłacimy.

Spróbujmy rzucić nieco światła na najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Każdy z oficjalnych i akredytowanych rejestratorów domen (tylko u takich powinniśmy kupować domeny) np. polskich z akredytacją NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) jest pośrednikiem pomiędzy klientem końcowym a rejestrem danej domeny wyższego rzędu. W przypadku domen "pl" rejestrem jest właśnie NASK. Wszyscy pośrednicy (rejestratorzy) otrzymują jednakowe ceny hurtowe, które są jawne - polecam przeglądnąć stronę NASK, tam znajdują się cenniki hurtowe domen. Jak łatwo zauważyć ceny "producenta" są znacznie wyższe niż ceny, po których rejestratorzy oferują domeny, np. za 1 zł, nie mówiąc o oddawaniu domen za 0 zł, czyli za darmo. Nasuwa się pytanie, czy oni są instytucjami charytatywnymi? Odpowiedź jest prosta, nie! Oni dobrze wiedzą, że zarobek przyjdzie później i to z marżą niejednokrotnie przekraczającą 100%!

Jak to działa? Łatwo się przekonać, że faktycznie zakup nowej domeny nie kosztuje prawie nic, i jeśli potrzebujemy domeny na okres do 1 roku to faktycznie trzeba korzystać. Ale jeśli nasza strona ma działać dłużej, to po okresie pierwszego roku należy domenę odnowić. I tu zauważamy jak daliśmy się nabrać - ceny są odpowiednio wysokie aby zrekompensować rejestratorowi utraconą przy promocji korzyść. Ktoś powie, że może przecież przenieść swoją domenę do innego rejestratora (np. do ŚwiatDomen24.pl), który ma taniej. Owszem, ale w tym momencie zaczynają się schody, na które nie zwróciliśmy uwagi oszołomieni kupowaniem domeny za 0 zł. Rejestratorzy stosują kilka sztuczek aby zatrzymać naszą domenę na następny okres rozliczeniowy i w ten sposób wycisnąć z klienta wysokie opłaty. Ponieważ regulamin NASK nie zezwala uzależnianie wydania domeny klientowi od jakichkolwiek warunków (np. od opłacenia abonamentu na kolejny rok) rejestratorzy są zmuszeni do takich zapisów regulaminowych, aby klient nie mógł złożyć skargi w NASK i w ten sposób odzyskać domenę nie płacąc za przedłużenie. Regulaminy zatem mogą przewidywać, że:

  • domena przez pierwszy rok jest testowana i nie jest własnością klienta - klient nie może przenieść domeny, bo nie jest jego własnością
  • klient zgadza się na wykorzystywanie swoich danych do celów marketingowych i rozpowszechnianie tych danych wśród swoich partnerów i osób trzecich - rejestrator pozyskuje bazę klientów, którą może handlować, ponadto cofnięcie zgody na wykorzystywanie tych danych przed przedłużeniem domeny skutkuje koniecznością zapłacenia pełnej ceny domeny
  • klient zobowiązuje się do przedłużenia domeny przed wytransferowaniem do innego rejestratora - jest to wg nas sprzeczne z regulaminem NASK, ale powszechnie stosowane

Zatem podstawowa sprawa to czytać dokładnie regulaminy promocji, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Poniżej zestawienie kosztów utrzymania domeny "pl" u największych polskich rejestratorów przez okres 3 lat. Wnioski nasuwają się same:

RejestratorŚwiatDomen24.plAZ.plHome.plNazwa.pl
Data cennika2014-05-162014-05-162014-05-162014-05-16
Nazwa promocji Darmowe domeny polskie dla nowych abonentów5 domen .pl za 0 zł!Polska domena dla biznesu za 0 zł
Rejestracja brutto 1 rok13,41 zł0,00 zł0,00 zł0,00 zł
Odnowienie brutto 1 rok61,50 zł97,17 zł121,77 zł123,00 zł
Koszt po 2 latach74,91 zł97,17 zł121,77 zł123,00 zł
Koszt po 3 latach136,41 zł194,34 zł243,54 zł246,00 zł

Dlatego w serwisie ŚwiatDomen24.pl nie było, nie ma i nie będzie tego typu "promocji". My szanujemy naszych klientów. Jeden standardowy cennik, jasne zasady, stały regulamin to podstawa udanej i bezkonfliktowej współpracy.

Partner NASK
Partner DNS.PL
Członek NOMINET